Hadaikum

rezidence: 7.–14. 11. 2021
prezentace / Večeře při svíčkách: 14. 11. 2021, 19:00

Hadaikum je tvůrčí skupina, kterou založilo duo Nela Britaňáková a Adéla Chorá z nutkání vytvářet vkusné a zábavné předměty denního užívání, které jim samotným na trhu chyběly. V současnosti vyrábí pravidelně keramiku, nanuky, svíčky a pořádají pop-upy spojené s jídlem. Ve své tvorbě se snaží o udržitelnost (např. používání lokálních surovin). Esteticky i uživatelsky se pohybují na hranici mezi designem a volnou sochou. Tuto hranici se nebojí překračovat, což jim dává úplnou svobodu v tvůrčím procesu a vznikají tak osobité produkty, které cílí na zlepšování života každého uživatele. 

Rezidenční pobyt slouží k rozvinutí nejnovějšího projektu. Z důvodu absence společného ateliéru tak v prostorách XY se mohou naplno věnovat současnému materiálovému experimentu s voskem a zkoumání technických (i estetických) hranic při výrobě svíček. Cílem projektu je konceptualizace, zdokonalení přípravy a produkce svíček 3-mi technikami: máčení, lití vosku do spontánně vyráběných forem z modelovací hlíny a lití vosku do silikonových forem (nejnovější způsob výroby).

Výstupem rezidence bude podzimní instalace a hostina pro veřejnost v Café na cucky. Cílem interaktivní prezentace je snaha posunout hranice vnímání toho, co si recipient představí, když se řekne "večeře při svíčkách". Na místě bude moci návštěvník ochutnat malé občerstvení připravené z lokálních a sezónních surovin a prohlédnout si, co lze v rámci krátkodobé rezidence vytvořit z vosku, když je cílem / zadáním "svíčka".


Nela Britaňáková – (2015–2019) UMPRUM, Ateliér keramiky a porcelánu, (2019–doteď) AVU Ateliér sochy 2 

Adéla Chorá – (2013–2018) UMPRUM, Ateliér keramiky a porcelánu


Realizované akce / výstavy:

Piknik – Divoká Šárka, 2019
Rostlinný bazar – Konvikt, 2019
Piknik ve spolupráci s Genot Centre  – Moravičanské jezero, 2019
Rostlinný bazar – Letní kino Olomouc, 2020
Večeře – ZE ZA-HRÁTKY, 2020
Lektvary – Galerie 123, Petrohradská kolektiv, 2020
Piknik – Luhovaný Vincent, 2021
Hadaikum pop-up – Mimokolektiv, 2021
Tide of Softness – Pragovka Gallery, 2021


PLAKÁT

Může jít o obrázek flower a text that says 'REZIDENCE XY L HADAIKUM Večere pri svíčkách 14/11/2021 19:00 Café na cucky, Dolní nám. 23/42 Olomouc'
Může jít o obrázek 4 people a indoor

Není k dispozici žádný popis fotky.

Může jít o obrázek 1 person , fire a candleNašimi partnery jsou: Ministerstvo kultury, Statutární město Olomouc, Olomoucký kraj, Státní fond Kultury, Divadlo na cucky, DW7, PAF, jlbjlt.net, ArtMap, StuArt