https://www.facebook.com/events/343747679873749/

Open Call Galerie XY: Architect in Residence 2019

Galerie XY vyhlašuje otevřenou výzvu pro architekty na měsíc srpen! Galerie XY se profiluje jako výstavní prostor soustředící se na čerstvé projekty a ve své kurátorské koncepci se dlouhodobě zaměřuje i na architektonickou linii. Cílem rezidence je umožnit architektům tvořit v unikátním prostředí v zázemí kulturní instituce v historickém centru Olomouce. Rezidence v Olomouci bude probíhat v prostorách Galerie XY a zázemí pro architekty bude poskytnuto v prosvětlené místnosti zkušebny Divadla na cucky, která s galerií přímo sousedí. Prostory zkušebny jsou v letním období volné, protože probíhají divadelní prázdniny. Ubytování bude zajištěno v centru města. Součástí rezidence bude buď workshop zaměřený na výrobu městského mobiliáře (formou DIY) anebo koncepční workshop na úpravu zahrádky kavárny na Dolním náměstí (s cílem jejího zvelebení a případné úpravy DIY). Náklady na materiál spojený s workshopem kryje Galerie XY. Délka rezidence je 6 až 14 dní. 

Výzva není věkově omezená, přihlašovat se mohou jednotlivci i týmy (max 3 osoby) a rozhodujícími kritérii jsou:
+ kvalita předloženého záměru
+ propracovanost předložené žádosti
+ návaznost na místo, ve kterém bude pobyt realizován

Cílem je vybrat projekty, které budou buď výzkumné nebo s potenciálem bezprostřední realizace ve veřejném prostoru. Výzva je otevřená pro umělce z ČR i zahraničí. 


Prosíme zájemce o zaslání:
+ strukturovaného životopisu
+ odkazu na webové stránky nebo portfolia v PDF
+ motivačního dopisu a tvůrčího záměru (max. 2500 znaků) 
+ preferované termíny

na e-mail: rezidence@xyolomouc.com  

Uzávěrka 24. 7. 2019 
Vybrané architekty kontaktujeme do 27. 7. 2019

Vybraný architekt: 
Jan Skoček
Rezidenční pobyty Galerie XY pro umělce a architekty

Galerie XY nabízí možnost rezidenčních pobytů pro umělce - absolventy vysokých uměleckých škol a výtvarných oborů, profesionální umělce a architekty v krásné přírodě v areálu bývalého Kruhovského mlýna v obci Laškov.

Rezidence je vhodná pro umělce a architekty, kteří hledají ticho a klid, přírodu a odtržení od civilizace bez přístupu k internetu či elektřině. Pouhých 25 km od Olomouce nabízíme možnost ubytování ve  dřevěném vagónu (z roku 1911) adaptovaném na lesní chatu v blízkosti ruiny mlýna, který se nachází v údolí obklopeném lesem, potokem a loukami. K dispozici kromě překrásné přírody i petrolejová lampa, ohniště a kolo. V nedaleké obci Laškov lze využít prostory Sokolovny pro práci, vaření v kuchyňce a sprchu (cca 15 minut pěšky). 

(GPS 49.5888289N, 16.9849022E)

Umělci mohou rezidenční pobyt využít pro výzkum nebo v rámci pokročilé fáze tvorby. Nabízíme zdarma prostory ubytování, tělocvičnu se sprchou a kuchyňkou. Tvůrčí pobyt  bude zakončen veřejnou prezentací celkové tvorby autora v Galerii XY v Olomouci. 

Rezidence je určena pro 15 osob/skupinu, délka rezidence je 10–20 dní, červenec–srpen. 


Rezidenční pobyty 2019

11.–17. 7. 2019
Jagoda Dobecka (Wroclaw)

18.–27. 7. 2019
Crossing Borders – Performing in between
(mezinárodní trans-mediální umělecké sympozium)

19.–31. 8. 2019
Tereza Kopecká (Bratislava)


Rezidenční pobyty 2018

22. 7.  3. 8. 2018
DUMB - umělecká skupina

15. 
 31. 8. 2018 Našimi partnery jsou: Ministerstvo kultury, Státní fond kultury ČR, Olomoucký kraj, Statutární město Olomouc, Divadlo na cucky, DW7, jlbjlt.netArtMap, StuArt