GALERIE XY-1

Marie Lukáčová: Kecy

výstava 10. 5. – 25. 6. 2021
kurátorka: Nela Klajbanová
komentovaná prohlídka s umělkyní: 18. 6. 2021, 16:00Výstava Kecy pojímá skrze sérii kreseb a videí téma společenského statusu a postavení žen v současném světě ovládaném mírou moci a velikostí kapitálu. V pásmu videí se seznamujeme se spekulativním mystickým příběhem budoucnosti, který sleduje kolektivní ženskou “čarodějnou” sílu (Who is the Agent My Frozen Fog, 2016); s patriarchální stereotypizací lásky k moci a penězům skrze rapovou píseň (Bona Sirens, 2019); a s mezigeneračními obrazy žen, které odráží hodnoty a stav současného digitálního obrazu (Skuzomeetzah, 2019).

Divák do obrazů vstupuje skrze sérii kreseb monstrózní vagíny, běžně stigmatizované, která zde radikálně vystupuje jako symbol ženské emancipace.

Marie Lukáčová (*1991) je absolventkou pražské UMPRUM, studovala také na brněnské Fakultě výtvarných umění VUT a Kunstakademie Mainz v Německu. Je jednou ze tří zakladatelek feministické skupiny Čtvrtá vlna, která v roce 2017 iniciovala veřejnou debatu na téma sexismu na univerzitách. Pracuje především v médiu videa a videoinstalace, přičemž její filmy přetvářejí znaky vypůjčené z oblasti politiky, mytologie, geologie nebo vědy. Pohybují se napříč různými časovými rovinami a lokacemi a skrze specifické narativy i poetiku se vyjadřují k otázkám nejisté budoucnosti. Svou práci Lukáčová představila především v rámci nezávislé české galerijní scény, ale také například ve Vratislavi, Lublani nebo Stuttgartu.

Webové stránky umělkyně


Děkujeme Galerii moderního umění v Hradci Králové za zapůjčení videa Skuzomeetzah


AUDIOGUIDEPLAKÁT


       

       
       

    


Našimi partnery jsou: Ministerstvo kultury, Statutární město Olomouc, Olomoucký kraj, Státní fond Kultury, Divadlo na cucky, DW7, PAF, jlbjlt.net, ArtMap, StuArt

Ċ
Mary Meixner,
10. 5. 2021 1:42