Ondřej Silný: Sonda

Galerie XY-1
výstava 19. 4. – 20. 5. 2019 (prodlouženo do 10. 6. 2019)
vernisáž: 15. 4. 2019, 17:30
kurátoři: Alexandr Jančík, Jaromír Pražák

Sonda je audiovizuální instalace z prostředí zlínských parovodů, spojující vícekanálovou obrazovou projekci se zvukovou složkou, která vzniká kombinací syntézy autentických nahrávek a elektronické produkce. Sonda se dostává pod povrch do prostor, který není přístupný veřejnosti, a osvětluje tak divákovi unikátní klaustrofobické prostředí městského podzemí, které sloužilo a stále slouží jako stavební kámen města, a to pro rozvod páry a elektřiny.

Sonda byla poprvé prezentována v rámci instalace ve zlínském galerijním a komunikačním prostoru Komnata, nacházejícím se na zastávce MHD, pod kuratelou Vojtěcha Skácela. Olomoucká Sonda reaguje na původní kontext projektu, na prostředí podzemních parovodů, které se zpřítomňuje na Dolním náměstí v Olomouci. Vstup na vlastní nebezpečí. 

www.ondrasilny.cz"...instalace velmi dobře pracuje s dispozicí sklepních prostor Galerie XY-1. Divákovi se dostává silného až fyzického zážitku, neboť autoři výstavy vytvořili pro původní video prostředí připomínající rozdělané, potemnělé staveniště, ve kterém člověk musí dát velmi dobrý pozor, kam vlastně šlape a kde se ještě bezpečně může pohybovat narovnán. Kromě samotných videí (schovaných za surově proděravělými OSB deskami) zkoumajících prostředí zlínských parovodů absolutní tmu narušují záblesky zářivkového světla. To se rozsvěcuje v nepravidelných intervalech, vždy jen na krátký okamžik, a tak rovnocenným smyslem zraku se v případě této výstavy stává i sluch a hmat.

(David Bartoš, časopis 25fps)"Ve sklepním prostoru XY-1 kurátoři Alexandr Jančík a Jaromír Pražák zahájili výstavu Sonda Ondřeje Silného. Jedná se o vícekanálovou projekci se syntentickou i autentickou zvukovou stopou, zachycující zlínské podzemí, původně sloužící pro rozvod páry a elektřiny. Jedná se o prostory veřejnosti běžně nepřístupné – kurátoři ale vytvořili tak imerzivní instalaci, že se divák po vchodu do sklepního galerijního prostoru v podzemí na chvíli ocitnul: ve tmě s občasným problikáváním světel, klaustrofobickým pocitem, nejistotou kam má jít a po čem vůbec chodí, někteří se snažili co nejrychleji najít cestu ven, jiní se snažili o nalezení správného úhlu pro zahlédnutí videa, na jehož fragmenty se bylo možné podívat skrze díry v OSB deskách."

(Veronika Sellnerová, A2)


Video na YouTube


PLAKÁT


FOTOGALERIE
https://www.flickr.com/photos/xyolomouc/albums/72157706883551961

Našimi partnery jsou: Ministerstvo kultury, Státní fond kultury ČR, Olomoucký kraj, Statutární město Olomouc, Divadlo na cucky, DW7, jlbjlt.net, ArtMap, StuArt, PAF

Ċ
monika bekova,
18. 8. 2019 13:11