Tomáš Moravanský: Prenesená pozornosť

Galerie XY-1
výstava: 9. 7. – 5. 8. 2021
vernisáž: 8
. 7. 2021, 19:00
kurátorka: Monika Beková


Čím bežnejšia je, tým nenápadnejšou sa stáva. Postupne zapadá do priestoru k ostatnému. Podstatné je vedieť si zvyknúť, že sa nič v zásade nemení. Jej prítomnosť sa po nejakom čase stáva prirodzenou, ustálenou, podobne ako pravidelný návrat z centra mesta v noci domov.

Galerijná intervencia „Prenesená pozornosť“ Tomáša Moravanského vznikla popri výskumnému pobytu v rámci programu Artist in Residence Galérie XY na jeseň 2020.

V rámci tejto rezidencie bola na jej záver uvedená i premiéra krátkeho filmu pod názvom Carpet Stories v.1, ktorou tak Tomáš nahradil prezentáciu svojej predošlej tvorby. Film sa odohrával v samotnom priestore rezidenčného ateliéru v hlavnej úlohe s rotujúcou kancelárskou stoličkou, ktorú sprevádzala „rodina“ hlasových asistentov. Pôvodný film je stále možné sledovať online na tomto odkaze: https://bit.ly/3x88hWU

Prenesená pozornosť sa odohráva ale o pár poschodí nižšie, tento krát v spodnom priestore Galérie XY. 


––


Tomáš Moravanský (*1991, SK/CZ) v súčasnosti pôsobí ako doktorand na FaVU (KTDU). Tvorí na poli galerijných inštalácií, intervencií do verejného priestoru, pohyblivého obrazu, zvuku, hudobnej produkcie (Panáčik), fyzického divadla a tanca. Je spoluzakladateľom a členom intermediálnej skupiny INSTITUT INSTITUT.


website: www.institutinstitut.comPLAKÁT


     Našimi partnery jsou: Ministerstvo kultury, Statutární město Olomouc, Olomoucký kraj, Státní fond Kultury, Divadlo na cucky, DW7, PAF, jlbjlt.net, ArtMap, StuArt

Ċ
Mary Meixner,
8. 7. 2021 0:50