Tereza Darmovzalová: Forichtungy

výstava: 8. 8.–13. 9. 2019
vernisáž: 7. 8. 2019, 18:00
komentovaná prohlídka: 8. 9. 2019, 17:00
kurátorka: Marie Meixnerová

Co se stane, když přestáváš být organizovaný? Na co myslíš, jak se cítíš? Horní prostory Galerie XY, dolní Galerii XY-1 i meziprostory výstava promění v průvodce prozkoumávajícího záhyby každodennosti v nás. Audio, video a kolektivní hypnóza. Forichtungy někdejší olomoucké konceptualistky, kopřivnické rezidentky a studentky AVU. Nezapomeňte se vydat za kavárnou na cucky po schodech dolů až úplně, úplně dozadu a ještě dál.


Tereza Darmovzalová (*1990) absolvovala studium Uměnověd na Filosofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, a souběžně ateliéry Alexandry Vajd (2013), Michala Pěchoučka (2014) a Jiřího Thýna (2014) na pražské Scholastice. V současnosti je studentkou Ateliéru intermediální tvorby III (škola Tomáše Vaňka) na pražské Akademii výtvarných umění. Ve své volné tvorbě pracuje s fotografií a především v poslední době s videem a zvukem; zaměřuje se na konceptuální zkoumání dějů aktuálně i dlouhodobě společensky podstatných a jejich přímých dopadů na naše privátní, každodenní životy. V loňském roce získala ateliérové ocenění za video Future Lovers pro Artyčok.TV.


"Výstava Forichtungy je vyústěním empirické zkušenosti.
Věřím, že má potenciál oslovit kohokoliv, kdo navštíví galerii a bude ochoten přistoupit na fakt, že ho nečeká nahlížení díla v nějakém distančním odstupu, a nebude se bát nechat se jím alespoň na pár vteřin pohltit." 
Forichtungy Terezy Darmovzalové představuje Galerie XY
zpravodajství univerzity Žurnál Online, 2. září 2019, Milada Hronová

+ artalk.czAKUSTICKÝ ZÁZNAM Z VERNISÁŽE

PLAKÁT

https://www.facebook.com/events/634561737036725/


V současné době existuje nepřeberné množství platforem, které vidí důslednou sebeorganizaci jako východisko hned několika osobních „nedokonalostí“. Sebeorganizace je řešením psychických úzkostí, duševního zdraví, stejně tak je prostředkem pro zlepšení pracovní morálky a tudíž i profesionálního růstu. Sebeorganizace je důležitou otázkou nejen pro zakořeněnou osmihodinovou pracovní dobu, ale je nepsaným pracovním řádem dávno definovaného prekariátu. Ocitáme se v situaci, kdy je dobré si narovinu říct: sebeorganizace není řešením, ale pouhým potlačením psychopatologie dnešní doby.

Forichtungy1  jsou tady od toho, aby nám pomohly narušit naše časové harmonogramy, které konstruuje práce a volný čas. Obrací životní klišé, vykrádají obecně sdílené představy, smazávají hranice, pracují s časovými meziprostory. Ve výsledku tak pomáhají nejen změnit náš pohled na jednotlivé časové úseky v diáři, ale především náš přístup k organizaci času obecně.

Forichtungy nejsou o systémových změnách, ale o vynalézavosti domácího kutila.

Výstava Forichtungy je mým úvodním slovem: za své první téma si bere lidské emoce a jejich zpracovávání v našem každodenním životě.

1(z něm.) udělátko, přípravek/ pomůcka [na něco/ k něčemu]


FULL ONLINE FOTOGALERIE ZDE

Foto: Jakub Čermák


Našimi partnery jsou: Ministerstvo kultury, Nadace pro současné umění, Státní fond kultury ČR, Olomoucký kraj, Statutární město Olomouc, Divadlo na cucky, DW7, PAF, jlbjlt.net, ArtMap, StuArt

Ċ
Mary Meixner,
6. 8. 2019 23:41
Ċ
Mary Meixner,
6. 8. 2019 23:33