Matěj Hrbek: Big Drama

výstava 12. 6. – 17. 7. 2020 / prodlouženo do 5. 8. 2020
vernisáž: 11
. 6. 2020, 18:00
kurátor: Pavel Šuráň


 “Velké drama je trapně jednoduché. Od plamenů jsem přitvrdil a přirozeně přešel k záření a jednoho krásného dne se k tomu přidala tornáda. Přičtěte k tomu pár let pachtění se s uměním, papír a pastelky a nějaký ten postapokalyptický bordel a je to. Vize." 

 

 Výstava vznikla ve spolupráci s galerií HROB.


 Big Drama se skládá ze tří druhů uměleckých forem: z pastelkových kreseb, kterých je 49 kusů, ze čtyř sochařských objektů a ze sálové instalace ve spodním patře galerie (Galerie XY-1).

Tyto formy sdílí stejné téma – jsou realizacemi představ z jednoho univerza. Magického a zároveň postapokalitického světa, ve kterém vzniká nový život na starém, a ve kterém jsou oduševněny – animizovány – přírodní děje. V této krajině se děje něco velmi důležitého, něco člověku z principu nepřirozeného, nějaká nová neznámá fyzika.

Zobrazovací metodou tohoto animismu je až dětský naivismus, jehož perspektivou je nahlížení všeho, všech věcí, jako by měly lidské atributy. Matěj ve svých kresbách a objektech ilustruje hlavně ohně, výbuchy, radioaktivní záření a tornáda, a tyhle věci mají oči, srdce, končetiny, zárodky, nebo alespoň něco dělají a nějak se chovají. Matěj tady tyhle věci dělá, protože chce a moc se nesere s tím, že by měly znamenat něco explicitního nebo hluboce racionálního. Jsou kombinací spontánnosti a chladnokrevné vypočítavosti.

Nicméně samotná představa kognitivních, tedy myslících a jednajících přírodních dějů, ve své moderní – nedeistické variantě – je hrozně super. (Pavel Šuráň, kurátor výstavy).


Matěj Hrbek žije v Praze, kde absolvoval Akademii výtvarných umění v ateliéru malby Vladimíra Skrepla, a kde v současné době pracuje jako technik, řemeslník a výtvarník ve filmových ateliérech na Barandově a jako autor na volné noze. Matěj pochází z Valašského Meziříčí.


PLAKÁT

Matěj Hrbek_Galerie XY a XY-1


Našimi partnery jsou: Ministerstvo kultury, Nadace pro současné umění, Státní fond kultury ČR, Olomoucký kraj, Statutární město Olomouc, Divadlo na cucky, DW7, HROB, jlbjlt.net, ArtMap, StuArt

Ċ
Marie Meixnerová,
2. 8. 2020 13:48
ĉ
Marie Meixnerová,
2. 8. 2020 13:51
Ċ
Marie Meixnerová,
2. 8. 2020 13:50