Lucia Sceranková: Strange Sense of Incompleteness

Galerie XY a XY-1
výstava 6. 12. 2019 – 10. 1. 2020
vernisáž: 5
. 12. 2019, 18:00
komentovaná prohlídka: 7. 12. 2019 v rámci programu PAF
kurátor: Martin Mazanec

(V době 24. 12. – 5. 1. bude v galerii zavřeno. )


„Čas prohlubuje propojení, zatímco technologie redukuje komunikaci. Je ironií, že navzdory rostoucímu počtu způsobů, jak mohou být lidé vidět či slyšet, tele-technologie ztížily lidem vzájemné porozumění. To nejdůležitější z komunikace – porozumění, propojení, výměna – se ztratilo v přenosu. Mobilní telefony, bezdrátová zařízení a rozmach sociálních médií způsobily převrat ve způsobu komunikace, a zároveň zestručnily, co říkáme a píšeme, do takové míry, že srozumitelnost je obětována na úkor dosahu, všudypřítomnosti a spotřebě. (…) Hlas, který touží po odpovědi, zní jinak než ozvěna, která si žádá pozornosti.“ (Paul Chan, 2010)


Lucia Sceranková je absolventkou Ateliéru malířství II., škola Vladimíra Skrepla na pražské AVU, v roce 2015 byla mezi finalisty Ceny Jindřicha Chalupeckého. V současnosti žije v Londýně a působí napříč mezinárodním galerijním provozem.


Lucia Sceranková je vnímána zejména jako fotografka, ač její tvorba má velmi blízko k instalacím, přípravě fotografovaných prostředí, které jsou pasážemi mezi fikcí a reálnou situací. V rámci přehlídky PAF Olomouc připravila výstavu reflektující letošní téma Portrét, kdy portrét není vnímán pouze jako klasický žánr.  Výstava s názvem Strange Sense of Incompleteness probíhá ve dvou částech Galerie XY.

V horní galerii je návštěvník konfrontován s matnými zvětšeninami zamknutých obrazovek telefonů plných otisků prstů a prachu; tyto doteky fotografií a rozhraní naší komunikace byly převedeny na tkaninu. Ve sklepení galerie je trojice vertikálních videí, které jsou o něco niternější reakcí na téma zobrazení a technologických možností komunikace, což je jedním z ústředních témat výstavy.

Na jednu stranu portrét označuje tradiční žánr výtvarného umění, na straně druhé je příznačný pro současnou digitální zkušenost: "Východiskom pre mňa bol ten moment, že technológie vlastne len zdôrazňujú a živia našu nekompletnosť. Viac ako kritika technológií ma zaujíma tá túžba po súznení a nekompletnosť.”  

Lucia Sceranková pracovala s textem amerického umělce Paula Chana, který píše o technologické ekonomii komunikace, která vede ironicky k náročnějšímu způsobu komunikace mezi lidmi. Úryvky z textu "The Unthinkable Community” (2010) jsou i součástí videa, ve kterém pasáže namluvil mužský hlas našeho sdíleného partnera, kterým je Siri.

Mezi přítomností a absencí, objevováním a mizením, figurací a defigurací. Portrét dnes funguje rovněž jako metafora internetové přítomnosti na sociálních sítích, proměňuje naši podobu i identitu v sérii verbálních a vizuálních stop, jimiž se v mediálních rozhraních objevujeme a ve stejném momentě z nich mizíme.


Výstava probíhá v rámci festivalu PAF Olomouc 2019. 


PLAKÁT


https://www.facebook.com/pg/XYOlomouc/photos/?tab=album&album_id=820524778378182

https://www.facebook.com/pg/XYOlomouc/photos/?tab=album&album_id=820524778378182Našimi partnery jsou: Ministerstvo kultury, Nadace pro současné umění, Státní fond kultury ČR, Olomoucký kraj, Statutární město Olomouc, Divadlo na cucky, DW7, PAF, jlbjlt.net, ArtMap, StuArt

Ċ
Mary Meixner,
17. 12. 2019 9:26