GALERIE XY

Adéla Součková: Z darů naší země

výstava: 10. 5.   6. 6. 2021 (prodlouženo do 25. 6.)
komentovaná prohlídka s umělkyní: 18. 6. 2021, 16:00
kurátorka: Monika Beková

BEZPEČNOSTNÍ OPATŘENÍ COVID-19


Každý den jím chléb; padá do bříška, prorůstá do hlavy, zapije se pivem. Jím pro jistotu víc. Oči jsou dva kruhy, mezi nimi čárka, procentuální hlava. Sním o  chlebu, o spoustě chleba, horách chleba, chléb lítá všude kolem. Obilí stále ještě roste, bude množství, rozmnožuje blahobyt, jistotu a klid.

Stěžejním vyjadřovacím prostředkem Adély Součkové je kresba a text a prostor mezi nimi. Vyjadřuje se ovšem také prostřednictvím performancí a objektových instalací nebo videa. Ve své tvorbě tematicky čerpá z napětí krajiny a současnosti, ze starých mytologií, ale i z aktuálních diskusí na téma ekologie nebo feminismus.

Součková pravidelně vystavuje především v nezávislých galeriích v Česku a v Německu. Svou tvorbu představila například v kim? v Rize, Bozar v Bruselu, Domě umění města Brna, v galeriích label201 v Římě, Zwitschermaschine a Guardini Stiftung v Berlíně nebo v TRAFO v polském Štětíně. V roce 2018 byla finalistkou ceny Jindřicha Chalupeckého, v roce 2014 a 2015 Ceny kritiky za mladou malbu. Absolvovala rezidenční pobyty v Art in General v New Yorku a v Sesama v Indonesii, Habler en Arte v Madridu, Awagami factory v Japonsku a Silkmuseum v Gruzii. Součková diplomovala v roce 2014, na Akademii výtvarných umění v Praze i v Drážďanech.


Za zapůjčení reprodukce děkujeme Vlastivědnému muzeu v Šumperku. 


Webové stránky umělkyně.AUDIOGUIDE
PLAKÁT

Našimi partnery jsou: Ministerstvo kultury, Statutární město Olomouc, Olomoucký kraj, Státní fond Kultury, Divadlo na cucky, DW7, PAF, jlbjlt.net, ArtMap, StuArt, Vlastivědné muzeum v Šumperku

Ċ
Mary Meixner,
10. 5. 2021 1:42